Strava a zdravý životný štýl

Súčasťou zdravého životného štýlu je aj zdravé stravovanie. Z hľadiska zdravia nie je jedno, čo zjeme alebo vypijeme. Jedlom či nápojom môžeme telu prospieť i uškodiť. Správny výber potravín môže znížiť riziko ochorenia, ako sú srdcové ochorenia, rakovina a cukrovka. Zdravo žiť znamená aj zdravo sa stravovať. Zdravá strava má byť vyvážená, má obsahovať všetky potrebné živiny pre ľudský organizmus v optimálnom zložení a kvalite.

Základom pre zdravú výživu je ovocie a zelenina. Tieto potraviny sú nízkokalorické, bohaté na živiny a antioxidanty. Ovocie je ľahko stráviteľné, nemalo by sa jesť súčasne so žiadnym iným jedlom, a práve preto sa hodí na desiatu a olovrant. Zelenina sa môže jesť s viacerými druhmi jedla alebo samostatne. Vhodné kombinácie sú mäso a zelenina, obilniny a zelenina, strukoviny a zelenina, syr a zelenina. Zelenina by teda mohla byť súčasťou takmer každého hlavného jedla. Úplne najlepšie by bolo jesť trikrát denne zeleninu a dvakrát denne ovocie.

 

 

Okrem zeleniny a ovocia ku zdravej výžive patria aj celozrnné obilniny, strukoviny, orechy a semená, ale aj mliečne výrobky, vajcia, hydina a ryby. Tieto potraviny úplne stačia ku pokrytiu všetkých potrieb organizmu a teda nemuseli by sme vôbec konzumovať rôzne priemyselne spracované potraviny ako napríklad konzervy, zaváraniny, údeniny, sladkosti, atď., okrem základných mliečnych výrobkov ako mlieko, maslo, syr, bryndzu, jogurty a pod.

Ďalší článok po zelenej značke:  Zelená značka  Návyky a zdravý životný štýl

 

Ďalšie články na tému strava a zdravý životný štýl:

Zdravie a biopotraviny

Zásady zdravého stravovania