Relaxácia a zdravý životný štýl

Relaxácia je psychická činnosť, pri ktorej dochádza v ľudskom tele k uvoľňovaniu a uvoľneniu telesného (svalového) a duševného (psychického) napätia. Ide o navodenie duševnej rovnováhy, harmónie a celkovej psychickej pohody prostredníctvom uvoľnenia. Každý z nás môže pociťovať vo svojom tele dva druhy napätia. Prvé je telesné, čiže svalové napätie. Toto napätie nám vzniká sťahovaním určitého svalu alebo svalov. Druhé je psychické, čiže duševné napätie. Toto vnútorné napätie si spôsobujeme myšlienkami, predstavami, pocitmi, náladou. Činnosť uvoľnenia týchto dvoch napätí je relaxáciou. Aby sme mohli túto duševnú schopnosť zdokonalovať, aby sme sa vedeli rýchlo a čo najviac uvolniť, treba ju cvičiť, tak ako aj iné schopnosti.

 

 

Relaxácia má okrem uvoľňujúcich účinkov aj účinky liečivé. Dajú sa ňou liečiť poruchy spánku, pocity úzkosti, depresie. Je to hlavná zbraň proti stresu. Umožňuje zbaviť sa skľúčenosti, napätosti a kŕčovitosti rôzneho druhu. Relaxácia má priaznivý a dokonca liečivý vplyv na psychiku človeka. Vedie k vnútornej harmónii, vnútornému pokoju, k vyrovnanosti. Je to cesta k dosiahnutiu stavu duševnej rovnováhy a duševného zdravia, aj preto je súčasťou zdravého životného štýlu.

Relaxácia je najprirodzenejším liekom proti stresu. Liekom, ktorý nemá žiadne negatívne účinky na ľudský organizmus. A pritom je liekom najlacnejším. Je úplne zadarmo. Relaxáciu však nemožno kúpiť v lekárni, ani nikde inde. Dá sa získať iba cvičením. Je to vec cviku. Je to schopnosť. Uplatňovanie, využívanie, používanie tejto schopnosti bude pôsobiť ako liek. Liek, ktorý si dokáže človek vyrobiť sám. Je to vlastný liek pôsobiaci na ľudský organizmus ukľudňujúco, upokojujúco, utišujúco.

Pre nacvičovanie relaxácie sa používajú viaceré osvedčené relaxačné metódy a techniky. V konečnom dôsledku si však človek musí nájsť tú vlastnú pre neho účinnú metódu či techniku ako dokáže svoj vlastný organizmus priviesť do stavu uvoľnenia, a to buď sám alebo s pomocou skutočného odborníka.

Ďalší článok po zelenej značke:  Zelená značka  Strava a zdravý životný štýl

 

Ďalšie články na tému relaxácia a zdravý životný štýl:

Správne dýchanie

Kvalitný spánok