Pohyb a zdravý životný štýl

Život sa prejavuje pohybom. Pohyb je prirodzeným prejavom života, je jeho vlastnosťou. Človek pravidelným, primeraným a dostatočným telesným pohybom prejavuje svoju prirodzenú vlastnosť. Ide o životne dôležitú činnosť, ktorá je základnou podmienkou telesného, ale i duševného zdravia. Pohyb je „liek” bez vedľajších účinkov. Predlžuje život a zvyšuje jeho kvalitu.

Fyzická stavba tela človeka ako aj jeho funkcie svedčia jednoznačne o tom, že človek bol stvorený k pohybu. Pre porovnanie – človek vytvoril osobný automobil na prepravu osôb a batožiny tak, aby sa mohol pohybovať. Automobil na to, aby mohol plniť túto úlohu, musí mať kolesá, motor, palivo, volant a ďalších mnoho prvkov dômyselne poskladaných do jedného celku. Ekvivalentom kolies automobilu môžu byť u ľudí nohy, ekvivalentom motora môže byť srdce, ekvivalentom paliva môže byť strava, ekvivalentom volantu môže byť myseľ a pod. Aj náš organizmus je veľmi dômyselne skonštruovaný celok slúžiaci na pohyb.

 

 

Vieme, že naše telo, aby bolo zdravé, potrebuje všestranný a hlavne dostatočný pohyb. Vieme, že stres sa odbúrava pohybom. Vieme, že je potrebné cvičiť a športovať, ale ako keď sedíme pri raňajkách, sedíme v aute na ceste do práce, sedíme v práci za počítačom, sedíme na obede, sedíme na poradách, sedíme v aute na ceste z práce, sedíme v obývačke pri televízii, sedíme pri večeri, sedíme pri rozhovoroch s priateľmi, sedíme doma pri počítači na internete a ležíme, keď spíme. Diagnóza: nedostatok pohybu!

Deti prirodzene chápu, že telo sa má veľa hýbať, oni cítia, že to tak má byť. Je to pre nich niečo úplne normálne, prirodzené. A čo dospelí? Väčšina dospelých to zrejme až tak necíti, skôr je to otázka rozumovej voľby. Ak patríte medzi tých z diagnózou „nedostatok pohybu”, je najvyšší čas začať niečo robiť, kým nie je neskoro. Vyskúšajte rôzne aktivity. Vytvorte si vlastný pohybový program. Možností je veľa, treba si len vhodne vybrať. Môže to byť napríklad aerobik, strečing, joga, posilňovanie, tanec, rôzne cviky a cvičebné zostavy, prechádzky, beh, turistika, plávanie, bicyklovanie, korčuľovanie, lyžovanie, kolektívne športy, ale aj náročnejšia manuálna práca, pri ktorej sa spotíte.

Ďalší článok po zelenej značke:  Zelená značka  Relaxácia a zdravý životný štýl

 

Ďalšie články na tému pohyb a zdravý životný štýl:

Pozitívne účinky pohybu

Ako si zabezpečiť dostatočný pohyb