Kvalitný spánok

Ideálnym začiatkom dňa je prebudenie sa z kvalitného spánku. Po takomto spánku cítime čulosť, sviežosť, telesnú a duševnú silu. Pocit dostatku duševnej a telesnej energie nás dopredu predurčuje k dobrému naštartovaniu sa ku všetkým aktivitám, ktoré nás dnes čakajú. Tento vnútorný pocit sily, životnej energie a dobrej nálady, ktorú automaticky so sebou prináša, predstavuje najlepší východzí stav, ktorý náš organizmus môže hneď ráno nadobudnúť. Tým si vytvoríme najlepšie predpoklady k úspechu v akejkoľvek práci alebo činnosti, ktorá nás práve v tento deň čaká.

Miera kvality spánku je úmerná kvalite duševnej a telesnej relaxácie, ktorú počas spánku dosiahneme. Čím viac (alebo hlbšie) dokážeme duševne a telesne počas spánku relaxovať, tým kvalitnejšie sa dokážeme vyspať.

 

 

Spánok je pre človeka potrebný a prirodzený ako kyslík, voda, pohyb a príjem dôležitých látok z potravy. Nielenže je potrebný a prirodzený, ale je aj nevyhnutný. Nemôžeme bez spánku existovať. Spánok je nenahraditeľný. Keďže spať musíme a dokonca je to zhruba až tretina nášho života, bolo by zrejme najrozumnejšie, keby sme spali čo najkvalitnejšie, aby sme mali dostatok psychických a fyzických síl na realizáciu svojho života v tých zvyšných dvoch tretinách jeho času.

Kvalita spánku úzko súvisí s kvalitou života v bdelom stave. Jednoducho povedané: Aby sme mohli dve tretiny svojho života kvalitne bdieť, musíme jednu tretinu svojho života kvalitne prespať. Regenerácia duševných a telesných síl sa uskutočňuje predovšetkým počas spánku. Oddýchnuté a zregenerované bunky po kvalitnom spánku sú základom zdravia celého organizmu ako aj celkovej kvality života. Nedostatočná dĺžka spánku alebo jeho nedostatočná kvalita môže ohrozovať naše zdravie znižovaním imunity organizmu.

Za nespavosť môže predovšetkým stres, nespavosť je predovšetkým otázkou psychiky. Najdôležitejšou podmienkou pre kvalitný spánok je teda dobrý psychický stav. Z vonkajších faktorov je pre kvalitný spánok dôležité kvalitné lôžko, ticho, tma, dobre vyvetraná a chladnejšia izba.

Kvalitné lôžko zvyčajne pozostáva z primerane veľkej a primerane vysokej postele kvalitného matraca, spodnej deky, vankúša a prikrývky.
Kvalitný matrac by mal byť:
- ortopedický (zabezpečenie optimálnej polohy chrbtice)
- klimatizačný (termoregulačné vlastnosti)
- antiroztočový (použité materiály nevhodné pre roztoče)
- antialergicky (použité nedráždivé, prírodné materiály)

Kvalitný vankúš by mal byť ortopedický, vyrobený z materiálov s trvalou pamäťou, kvôli správnemu polohovaniu krčnej chrbtice. Mal by byť ľahký, vzdušný a antialergický. Spodná deka a prikrývka by mala byť tiež ľahká, vzdušná a antialergická. Okrem toho by mala mať dobré termoregulačné vlastnosti, kvôli udržaniu primeranej teploty počas spánku.

Ak nám záleží na kvalite nášho života, tak určite stojí za to, aby sme si zisťovali informácie o tom, ako ju dosiahnuť. Nestačí však len mať informácie, treba ich premeniť na činy. Na činy treba dostatok energie. Na to, aby sme mohli mať dostatok energie, je v prvom rade potrebný kvalitný spánok.

Ďalší článok po zelenej značke:  Zelená značka  Správne dýchanie