Ako si zabezpečiť dostatočný pohyb

Tri odporúčania pre nešportovcov

1. Chôdza

Chôdza je tou najprirodzenejšou, najjednoduchšou, a zrejme aj najzdravšou pohybovou aktivitou. Chodiť môže takmer každý, v každom veku, každý deň, takmer všade, takmer za každého počasia, takmer kedykoľvek počas dňa, primerane dlho, aj sám a zadarmo. Chôdza by sa kvôli týmto jasným výhodám v porovnaní s inými pohybovými aktivitami, mala stať u každého, kto môže chodiť, tou základnou každodennou pohybovou aktivitou. Odborníci odporúčajú prejsť peši asi 6-7 kilometrov denne. Časť chôdze môžeme vykonávať ako rýchlochôdzu, čím ešte viac umocníme zdravotný účinok na náš organizmus. Počas chôdze a rýchlochôdze môžeme vo vhodnej chvíli nacvičovať správne dýchanie, správne držanie tela a relaxáciu v pohybe, a osvojiť si tak súčasne ďalšie dôležité prvky zdravého životného štýlu.

 

 

2. Domáce cvičenia

Samotná chôdza však nestačí. Je treba precvičiť aj svaly, ktoré sa pri chôdzi nenamáhajú alebo sa namáhajú nedostatočne. Na precvičenie celého tela je potrebné vykonávať vhodné cvičenia v potrebnej dĺžke a kvalite, primerané svojmu zdravotnému stavu. Najvhodnejšie je cvičiť doma. Ušetríme tým čas aj peniaze.

Cvičiť môže doma takmer každý, v každom veku, každý deň, primerane dlho, zadarmo, aj sám, a to v čase, kedy mu to vyhovuje, v prostredí na cvičenie, ktoré si sám pripraví tak, ako mu to vyhovuje.
Domáce cvičenia majú popri už spomínanej chôdzi tiež mnohé výhody v porovnaní s inými pohybovými aktivitami. Preto by sa mali stať po chôdzi tou druhou základnou každodennou pohybovou aktivitou.

Domáce cvičenia môžu pozostávať z rôznych pohybových aktivít, ktoré sa dajú vykonávať doma. Každý človek si z takýchto pohybových aktivít môže vybrať tie, ktoré by najviac potreboval a ktoré by mu najviac vyhovovali. Môže ísť o vlastnú sériu cvikov, cviky z jogy, cviky na rehabilitáciu chrbtice, cviky na posilňovanie jednotlivých svalových skupín, aerobik, strečing, tanec a pod. Možností je veľa, stačí si len vybrať. Odborníci odporúčajú cvičiť minimálne 30-45 minút denne. Vhodnosť, či nevhodnosť jednotlivých cvikov, v prípade špecifických zdravotných problémov je vhodné prekonzultovať s lekárom.

3. Rekreačný šport

Ku každodennej chôdzi a každodenným domácim cvičeniam je potrebné ešte pridať aspoň občasný rekreačný šport. Aspoň raz do týždňa si zašportovať, bude väčšine z nás úplne stačiť. Pokiaľ nie ste vyslovene športovci, ktorí sa venujú športu denne alebo takmer denne, šport bude pre väčšinu z vás len doplňujúcou pohybovou aktivitou. Aký šport si vyberiete, záleží len na vás. Vhodné by však bolo striedanie viacerých športov.


A na záver tohto článku sa pokúsime pre nešportovcov naformulovať akýsi „vzorec” pre zabezpečenie dostatočného pohybu. Tu je:

dostatočný pohyb = každodenná chôdza + každodenné domáce cvičenia + občasný rekreačný šport

Ďalší článok po zelenej značke:  Zelená značka  Zásady zdravého stravovania